XXVIII JPF Bez prevoda, Užice (1-7. nov. 2023)

Ako ovo čitate na telefonu, za bolji pregled događanja na festivalu i statistiku sa prethodnih, otvorite web aplikaciju za mobilne

utorak, 05 novembar 2019 08:56

Grad stoji iza festivala

Оцените овај чланак
(0 Гласова)

Važno je da grad stoji iza festivala i nadam se da će narednih godina izdvajanja biti još veća, kaže gradonačelnik Užica Tihomir Petković

Kako ocenjujete protekle festivalske godine?

-Kažu da je hrabrost pobeda nad strahom. Kad se setim 1996.godine i prvog festivala u našem gradu, pomislim koliko je trebalo imati hrabrosti da se odškrinu vrata ambiciozno zamišljene manifestacije sa zadatkom da okupi najbolje predstave sa prostora države koja je nestajala. Cilj je bio da se odbrani kulturni prostor u kome ne postoje prepreke za razumevanje i razmenu najvećih umetničkih dostignuća. Trebalo je imati neograničenu dozu entuzijazma, pomalo i drskosti da bi se izgradio i sačuvao ugled festivala koji je danas vidljiva i prepoznatljiva manifestacija na kulturnoj mapi regiona i na koju je Užice veoma ponosno.

Grad je ove godine značajno uvećao sredstava za JPF, što nije slučaj sa resornim ministarstvom?

-Ove godine bilo je uslova da se ta sredstva povećaju. Svesni smo da ni ovo nisu iznosi kojima stremimo s obzirom na značaj manifestacije za naš grad. Verujem da nam je zajednički cilj ne samo da festival opstaje, već da se razvija kroz neke nove forme i aktivnosti. Ne mogu da komentarišem kriterijume ministarstva i njihovu raspodelu sredstava. Važno je da grad stoji iza festivala i nadam se da će narednih godina izdvajanja biti još veća.

Festival svake godine ima moto i poruku koju upućuje javnosti. Ove godine to je pitanje „Ko je junak našeg doba?“

-Svako vreme ima ljude koji su istinski junaci. Najveći su često bezimeni, nevidljivi, skromni ljudi koji se dostojanstveno suočavaju sa nevoljama i nepravdama koje ih prate. Sa druge strane pitanje „Ko je junak našeg doba?“ kao da traži i odgovor ko je taj ko bi mogao da nam bude uzor po hrabrosti da sledi svoje ideje i istrajnosti da se za njih bori do kraja. Imali smo i imamo takvih ljudi u svim oblastima. Samo ih treba prepoznati, izdvojiti i na pravi način vrednovati. Istina je da to ne činimo uvek i da nam se dešava da pravi junaci budu skrajnuti sa mesta koje im pripada. Dobro je da otvaramo ovu temu, da zastanemo i razmislimo ko su ljudi koji zaslužuju da budu u prvom planu, kao uzori svima nama.

U kojoj meri ste zadovoljni kulturnim životom Užica?

-Uvek može i više i bolje, ali ako realno i pošteno sagledamo sve, naš grad ima brojna kulturna dešavanja i raznovrsne sadržaje za sve ciljne grupe. Ako me pitate da li je to dovoljno – naravno da nije, da li je moguće uvek ponuditi vrhunski kvalitet – naravno da nije. Kada pitate Užičane šta im najviše nedostaje, često će odgovor, posebno mladih sugrađana, biti – kulturnih sadržaja. Kad ih pitate kakvih, uglavnom ne dobijate precizan odgovor. Istina je da kulturnih dešavanja ima, ali se desi da na pojedinim i to veoma lepim događajima, nema Užičana. Zato bih ih pozvao da prate najave i posećuju kulturne ustanove i dešavanja u gradu.

Vaša poruka učesnicima i publici 24. Jugoslovenskog pozorišnog festivala?

-Učesnicima želim da slobodne trunutke iskoriste da se upoznaju sa našim gradom. Umetnost odoleva iskušenjima i provokacijama najtežih vremena zahvaljujući tome što je uvek iznad i izvan dnevno političkih dešavanja. Komplikovana vremena su inspiracija za ljude, posebno umetnike, koji hrabro gledaju životu u lice i ne odustaju od ideala i snova. Pozorišnoj publici želim da, kao i svih ovih godina, uživa u festivalskim predstavama. Užička publika zna da pozorište počinje da postoji tek kada ga gledaš, kada misliš o njemu, kada ga voliš.

Verica Tucović, JPF Bilten

logo jpf trans

 XXVII JUGOSLOVENSKI POZORIŠNI FESTIVAL - BEZ PREVODA
"Šta misliš o svom ocu?"

Od 1.do 7.novembra 2023.godine

logo pozoriste 180
grad-uzice.jpg

ministarstvo kulture

logo jpf trans
 

1. nov: NP Beograd
DECA

2. nov: JDP, Beograd
EDIP

3. nov: GDK Gavella, Zagreb
NAŠ RAZRED

4. nov: NP Sarajevo
IVANOV

5. nov: NP Beograd
OČEVI I OCI

6. nov: CNP, Podgorica
NESPORAZUM

7. nov: Atelje 212, Beograd
OTAC